מחקר בנושא "עמדות ומעורבות אזרחית ופוליטית בקרב צעירים בפריפריה הישראלית"

פרופ' עירן הלפרין, רותי פליסקין ועדן נבט מהמרכז היישומי לפסיכולוגיה של שינוי חברתי במרכז הבינתחומי הרצליה ערכו מחקר בנושא "עמדות ומעורבות אזרחית ופוליטית בקרב צעירים בפריפריה הישראלית".

המחקר בוצע עבור קרן משפחת שטיינהרט בישראל וקרן גנדיר. אנו מביאים כאן מצגת של עיקרי המחקר.

מעבר למצגת

מחוון להשתתפות אזרחית של צעירים

קרן גנדיר בשיתוף עם גורמים רבים בשדה לרבות ארגוני צעירים, אנשי אקדמיה ועוד ובהנחייתה של ד"ר ליאת בסיס, פיתחה מחוון להשתתפות אזרחית של צעירים.

המחוון מגדיר 9 אופני השתתפות ומדגים 3 מעגלי השפעה בכל אופן.

מחוון להשתתפות אזרחית של צעירים

 


			

רשתות צעירים מקומיות – מסמך אפיון

מזה כשני עשורים אנו עדים לתופעה של קבוצות צעירים החיים בקהילות בערים שונות בארץ, מגמה זו הולכת ומתרחבת והשפעתה על החברה מעמיקה.

לאחרונה החלו להיווצר גם מבנים אחרים של קהילה – "רשתות צעירים מקומיות". הרשת מאופיינת במספר גדול יותר של צעירים המקיימים ביניהם מערך קשרים רופף אך משמעותי.

המסמך המצורף הינו פרי עבודה משותפת של קרן גנדיר, החממה הקהילתית – עמותת תור המדבר, קרן שחף, מרכז שדמות למנהיגות בקהילה, התאחדות הסטודנטים – "תוצרת הארץ", "הרשת" – באר שבע ופרויקט שכונה צעירה ברשות הצעירים – עיריית ירושלים והרשות לפיתוח הנגב שהינם גורמים שהחלו לפעול בתחום הרשתות והוא פותח בהובלתה המקצועית של הגב' טל כהנא.

המסמך נועד לייצר שפה משותפת ולאגם את הידע שנצבר עד כה. אנו מקווים כי יצירתו מהווה התחלה של שיתוף פעולה מתמשך בין הגורמים השונים הפועלים בשטח ביצירתן והרחבתן של רשתות צעירים ומאמינים כי שיתוף פעולה זה יסייע בקידום התופעה ובחיזוקה.

רשתות צעירים מקומיות – מסמך אפיון

בחודש מאי 2017 התארח ד"ר ג'פרי ארנט, אחד המומחים העולמיים בתחום הצעירים באקדמית ת"א-יפו.

הוא העביר הרצאה מעוררת השראה בתחום שאנו שמחים לחלוק עמכם.

מצגת

אידאלים דמוקרטיים והתנהגות פוליטית: נקודת מבט השוואתית של צעירים בישראל

ד"ר ג'ני אושר מאוניברסיטת בן גוריון ערכה מחקר בנושא "אידאלים דמוקרטיים והתנהגות פוליטית: נקודת מבט השוואתית של צעירים בישראל"

המחקר מובא כאן בשפה האנגלית.

למעבר למאמר

The Changing 20s

קרן גנדיר מאחלת לך ולכל יקיריך שנה טובה ושמחה,

מי ייתן שהמשאלות יהפכו למציאות, הדמיון והחלום לעובדה.

מצורפת מצגת מעניינת וחדשה עם נתונים מעניינים על מבוגרים צעירים בארה"ב.

The Changing 20s

תיקי ידע בנושא פיתוח קהילות בוגרים

אחרי עבודה מאומצת של פרוייקט נובה וקרן גנדיר תיקי ידע בתחום של פיתוח קהילות בוגרים עלו לאוויר! 
התיקים מרכזים דילמות ואתגרים שונים של מנהלי קהילות בוגרים בשלבים שונים של ההקמה וניהול הקהילה. אתם מוזמנים לעיין ולשתף בקישורים הבאים:
תיקי הידע נוצרו בעבודה משותפת עם יותר מ 20 ארגונים שפתחו ושיתפו מניסיונם. תחום קהילות הבוגרים בישראל מציג פוטנציאל משמעותי להשפעה חברתית. זו היא רק תחילת הדרך ואנחנו מקווים שתיקי הידע יהוו בסיס חי ודינמי להמשך חשיבה ופיתוח.
מרכזי צעירים בפעולה

בדרך אל העתיד- משתנים בדרך לבחירת קריירה אצל צעירים ערבים

דו"ח מחקר במימון קרן גנדיר, מטרתו המרכזית של המחקר היא לבחון באיזו מידה משתני סביבת משפחה, סביבת בית ספר, משתנים תוך אישיותיים, משתני אוריינטציית עתיד, מנבאים בחירת קריירה אצל צעירים ערבים בישראל.

בדרך אל העתיד- סאמי מחאנג'ה

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בחינת אפקטיביות קרן גנדיר

מחקר שנעשה ע"י מכון 'מידות' עבור קרן גנדיר בדק את האפקטיביות של קרן גנדיר. מכון מידות ערך ראיונות עם מומחים ובעלי עניין מתחום הפילנתרופיה. בנוסף העביר המכון שאלונים לעמותות המפעילות פרוייקטים הנתמכים ע"י הקרן, ארגונים שהגישו בקשות מענק שנדחו ע"י הקרן ובעלי עניין שונים מתחום פעילותה של הקרן. המצגת הבאה מציגה את עיקר ממצאי המחקר:

בחינת אפקטיביות קרן גנדיר – עיקרי הממצאים

מיפוי צעירים

מיפוי צרכים עבור צעירים בסיכון בישראל

מסמך זה נכתב לבקשת קרן גנדיר ובמימונה, לשימוש השולחן העגול הממשקי במשרד רה"מ. המסמך נכתב על ידי ארגון 'מידות' ומטרתו למפות את אוכלוסיות הצעירים המדוברות, המענים והצרכים הקיימים.

צעירים בסיכון – מסמך לשולחן העגול

_MG_6791

נגישות להשכלה גבוהה בקרב צעירים מהפריפריה

דו"ח מחקר נגישות להשכלה גבוהה בקרב צעירים הפריפריה החברתית בישראל- הוגש ע"י ד"ר יריב פניגר, פרופ' חנה איילון ועדד מלקוסי במימון ובתמיכת קרן גנדיר. המחקר בוחן פערים בנגישות להשכלה גבוהה, בין צעירים המשתייכים לקבוצות חברתיות הנהנות מהשכלה אקדמית לבין צעירים מהפריפריה החברתית ומבקש להציג תמונה עדכנית של הפערים החברתיים בהכלה הגבוהה.

דוח נגישות להשכלה גבוהה

AZU_6363

צעירים בסיכון לאחר השחרור

צעירים בסיכון לאחר שירות צבאי/לאומי: הגדרת צרכים והצעות למענים באמצעות הקרן להכוונת חיילים משוחררים. מסמך זה הוגש ע"י קרן גנדיר לקרן להכוונת חיילים משוחררים. מטרת המסמך לאפשר לקרן להכוונת חיילים משוחררים להרחיב את נגישות שירותיה לצעירים לאחר שירות כאשר במוקד הדיון אוכלוסיות המצויות בסיכון חברתי.

 צעירים בסיכון לאחר שחרור

צעירים ביחד

סימן שאתה צעיר?

מצגת "סימן שאתה צעיר" מתמצתת את הידע והמחקר שאספנו בקרן גנדיר בשנים האחרונות דרך מחקרים ודו"חות שונים. דרך המצגת ניתן לראות תמונת מבט רוחבית על מצב הצעירים בישראל כיום, מה מעסיק אותם ובאיזה אתגרים הם נתקלים.

סימן שאתה צעיר

צעירים

מאפייני שלב הבגרות הצעירה בישראל

תקופת החיים שבין גילאי 18-35 הינה שלב רגיש וחשוב מאוד בקבלת החלטות בתחומים מרכזיים בחייו של אדם. למרות זאת קיים מעט ידע מחקרי ותיאורטי על גיל זה. קרן גנדיר מימנה מחקר בראשות פרופ' גלי צינמון: מאפייניה של החקירה בשלב הבגרות הצעירה- המקרה של הצעירים בישראל.
מאפיני חקירה בבגרות צעירה גלי צינמון